K prameňom samostatnosti – beseda so spisovateľom Drahoslavom Machalom
|“Mládež má právo na negáciu, aj na vzburu proti vrtkému, čo považuje za neznesiteľne staré, no nemá právo na duchovnú samovraždu.”
“Budúcnosť sa vždy koná, ibaže je iná ako v našich predstavách.”
Vladimír Mináč
Dňa 25. septembra 2013 sa v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi stretli študenti stredných škôl so spisovateľom Drahoslavom Machalom, ktorý im v pútavej besede priblížil osobnosť slovenskej literatúry a spoločenského života Vladimíra Mináča.
Rozprávanie bolo autentické, lebo V. Mináča Drahoslav Machala osobne poznal a snažil sa študentom dokázať, že spisovatelia nie sú len busty, ale boli a sú to ľudia s kladnými aj zápornými vlastnosťami, vnútorným životom a s problémami obyčajného človeka.
Drahoslav Machcala je nielen spisovateľ, ktorý má na svojom konte okolo 30 kníh, prevažne dokumentárneho charakteru, ale aj národovec a matičiar. Medzi mladých ľudí chodí rád a snaží sa v nich zapáliť pocit zodpovednosti za svoj život, pocit národnej hrdosti a vlastenectvo a aj z tohto dôvodu sú besedy s ním úzko späté so súčasnými spoločenskými problémami a s problémami obyčajných ľudí.
Stretnutie s Vladimírom Mináčom – keď sa mládež dneška stretne s osobnosťou minulosti
Nech vyzerá titulok neuveriteľne a nepravdivo bez logického základu, je treba hlbšie sa nad ním zamyslieť. Môže veľká osobnosť slovenskej literatúry tak ľahko vymiznúť z pamäti ľudí? Možno na Vladimíra Mináča zabudnúť 17 rokov po jeho smrti? Naopak. Mináčov pohľad na svet a tvorba tu pretrvávajú ako výkričník pre mladých ľudí, ktorí sa len málokedy pozastavia nad duchovnými hodnotami a dôležitosťou poznania. Veľká vďaka patrí slovenským učiteľom, profesorom, ktorí ešte nevzdali snahu o vzdelávanie a modelovanie mládeže, o poskytovanie dôležitých a zaujímavých informácii v škole, ale aj mimo nej.
Vladimír Mináč bol človek, ktorý sa nebál prezentovať svoj názor, poukazoval na súčasné problémy spoločenského, ale i politického života svojej doby, pričom vychádzal z vlastných skúseností. Bol esejista, publicista, politický aj kultúry činiteľ. Ak celú jeho pôsobnosť, úspechy a vlastnosti spojíme do jedného celku, vytvoríme akýsi prototyp činnej, vzdelanej a nebojácnej osoby, ktorá mala aj napriek pohnutým udalostiam svojho života snahu pokračovať a tvoriť ďalej.
Jeho vyvinuté kritické myslenie môžeme vidieť vo vrcholnom diele prozaickej tvorby, ktorú tvorí trilógia Generácia. Ako maliar historických udalostí vykresľuje obdobie druhej svetovej vojny, SNP a povojnovú situáciu. Drahoslav Machala študentom priblížil aj esej Sub tegmine (Pod pokrývkou), v ktorej autor odhaľuje lži mocných a neprávosti, ktorých sa tí, čo držia vo svojich rukách moc, dopúšťajú.
Beseda mala nielen náučný charakter, ale taktiež morálne poslanie a Drahoslav Machala sa snažil vytrhnúť mladých z letargie, dávajúc im za vzor silný ročník slovenských osobností – ročník 1922. Každý si zo stretnutia odniesol zaujímavé a podstatné informácie. Dúfam, že i naďalej budú mať súčasní spisovatelia i učitelia chuť ukázať žiakom, aké dôležité je brať si príklad a poučiť sa zo života iných.
Kristína Rusnákováštudentka Gymnázia I. Bellu v Handlovej